تبلیغات
در راه ترجمه - ترجمه درس اول (ترجمه متون اقتصادی)
 
در راه ترجمه
رشته مترجمی زبان انگلیسی
درباره وبلاگ


آدرس ایمیل:
alijafarnodeh71@gmail.com

مدیر وبلاگ : ( علی )
نویسندگان

ترجمه متون اقتصادی
درس اول - علم اقتصاد
Economics

اقتصاد علمِ بررسی تولید، مبادله، و مصرف در نظام های اقتصادی است. این علم نشان میدهد که چگونه میتوان از منابع کمیاب برای افزایش ثروت و رفاه بشر استفاده کرد. توجه اصلی علم اقتصاد معطوف به مساله کمیابی و انتخاب است. کمیابی رکن اقتصادی زندگی بشر را تشکیل میدهد. منابع موجود برای تولید کالاها محدود است، بالطبع، کالاها نیز کمیاب هستند. کمیابی اقتصادی مردم را ملزم میکند تا گزینه های به صرفه تر را انتخاب کنند، و علم اقتصاد همان مقایسه گزینه ها [آلترنتیوها] و انتخاب یکی ازآنهاست.
لزوم تصمیم گیری و انتخاب در تمامی سطوح زندگی، از مسایل خصوصی گرفته تا مسایل مهم جهانی، کاملاً پیداست. در زندگی خصوصی، ممکن است شخص خواهان بهره مندی از بهترین غذاها و پوشاك، خانه هاای جادار و وسایلی شیک و مد روز، سفرهای متعدد و نظایر آن باشد. با وجود این، از آنجایی که درآمد افراد فقط کفاف تامین هزینه مقادیر متوسطی [معدودی] از این کالاها را میدهد، اکثر مردم باید همیشه بین آن کالاها یکی را انتخاب کنند. مثلاً، ممکن است بهای یک کُتِ نو معادل بهای ١٩٠ لیتر بنزین [ 50 گالن]، هزینه سفر آخر هفته به منزل، ١٠ بار صرف غذا در رستوران، و یا دو درجه هوای گرمتر [در منزل] در طول زمستان باشد. ابتیاع هر یک از آنها ممکن است انسان را از موارد دیگر محروم کند. انسانها هر روز با چنین تصمیماتی مواجهند زیرا کمیابی انسان را ملزم به اتخاذ زنجیره ای بی پایان از تصمیم ها میکند. کمیابی، شرکتها را نیز در فرآیند بهره ور ساختن منابع مجبور به انتخاب دقیق بین گزینه های موجود میکند. مثلاً هم یک نانوای محلی و هم شرکت معظم جنرال موتورز، باید هر روز و هر هفته درباره ی بکارگیری تعداد کارگران و سایر عوامل تولید، تصمیم بگیرند و سپس از آنها به طور کارآمدی در تولید نان یا خودرو استفاده کنند.
در سطوح ملی نیز باید تصمیمات اقتصادی مهمی گرفت. مثلاً افزایش نیروها و تسلیحات نظامی کشور میتواند آن را در برابر حملات  دشمن مقاوم تر کند. ولی احتمالاً هزینه های نظامی اضافی را باید از محل کاهش بودجه برنامه های واکسیناسیون کودکان علیه بیماریها و خدمات درمانی و بهداشتی سالخوردگان جبران کرد. بهبود وضعیت جاده ها ممکن است به بهای وخامت وضعیت کتابخانه ها تمام شود؛ و صرف هزینه های بیشتر در بخش خدمات درمانی و بهداشتی ممکن است به معنای بودجه کمتر برای آموزش و پرورش باشد. حتی در سطحی وسیع تر، اقداماتی که به منظور کاهش تورم قیمت ها صورت میگیرد ممکن است منجر به کاهش تولید ملی و افزایش بیکاری شود.

اقتصاد دانان برای بررسی چنین انتخاب های بزرگ و کوچکی تحلیل اقتصادی را به کار میبندند. تحلیل اقتصادی نظامی متشکل از مفاهیم و فرضیات منطقی است که در طول دو قرن گذشته در نتیجه مباحثه های نسل های مختلفی از اقتصاد دانان شکل گرفته است. این مباحثه ها ادامه دارد، و علم اقتصاد نیز هنوز در حال تحول است.

نوع مطلب : ترجمه متون اقتصادی، 
برچسب ها : دانلود ترجمه درس اول ترجمه متون اقتصادی،
لینک های مرتبط :

موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه